#SPRZĘT Wybiegać buty

Moja przygoda z bieganiem na poważnie zaczęła się w 2016 roku, kupiłem gazetkę, zacząłem od 30 sekund biegu (mało płuc nie wyplułem) i ok 3 minut marszobiegu. Była bardzo duża zajawka i jeszcze większa walka z własną masą. Starałem się zanurzyć w bieganiu, bo immersja jest najlepsza więc buty były koniecznością. Mój wybór był podyktowany impulsem, ot przypadkowy zakup w galerii. Najważniejsze, to wygoda i wygląd, miały się podobać – czytając miedzy wierszami, miały zachęcać do biegania, do wyjścia na dwór.

Była to miłość od pierwszego wejrzenia. Wybór padł na model New Balance Boracay v2 na podeszwie Fresh Foam 1080. Buty przeznaczone dla osób ze stopą neutralną do biegania na twardych powierzchniach. Po założeniu decyzja zakupowa trwała 1 sekundę, po prostu nie do opisania było uczucie, jakbym był nad ziemią 🙂

W butach przebiegłem ok 800-900 km, jednak po dołączeniu do programu Radiowej Akademi Triathlonu, zużycie znacznie przyśpieszyło.  Na zawodach w Śremie, prawdopodobnie biegłem w nich po raz ostatni. New Balance Boracay v2 są tak dobre że postanowiłem kupić drugą parę, pod zawody główne w Barcelonie. Poniżej macie porównanie buta biegowego zużytego i nowego. Warto zwrócić uwagę na zużycie podeszwy i amortyzację. Podeszwa odgrywa kluczową rolę w odciążeniu kolana, zmniejsza ryzyko wystąpienia urazu, gdyż biegając kolano często przyjmuje z każdym krokiem czterokrotność naszej masy ciała.

Na zdjęciach powyżej widać jak bardzo zmniejszyła się podeszwa (w środku buta czuć to jeszcze bardziej).

Nosek buta zdarty od ćwiczeń biegowych po pół roku wygląda mniej więcej tak jak poniżej 🙂

Jeśli planujesz zakupić buty do biegania czy triathlonu (takowe też są specjalne) polecam mierzyć, testować, mierzyć i tak w koło do momentu kiedy znajdziecie but odpowiedni dla siebie. Przy obecnym wyborze, nie jest to łatwe, but w pierwszej kolejności musi być wygodny i musi się podobać. Firma, model i cała reszta szczegółów technicznych nie ma znaczenia – dziś marketing tworzy na potrzeby konsumpcji szereg terminów które mają skłonić do zakupu.

Dobrych wyborów i jeszcze lepszych przygód podczas biegania!

Podziel się:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Wykop
  • del.icio.us
  • Reddit
  • Tumblr
Ten wpis umieszczono w kategorii Krzysztof Borowiecki i otagowano jako , , , . Możesz dodać go do zakładek permalink.Komentarze i odpowiedzi (trackback) zostały zablokowane.
RADIOWA AKADEMIA TRIATHLONU NA FACEBOOKU
RADIOWĄ AKADEMIĘ TRIATHLONU WSPIERAJĄ
Grupa Triathlonowa GT RAT
Sportslab
Interferie
Olimpius