Moc atrakcji! (sprawdzian nr 3 i 4)

Powróciłam z Leszna i rozpakowując torbę stwierdziłam, że powiedzonko „Ratuj się kto może!“ doskonale oddaje charakter minionego dnia.

Bowiem wspólny start Leszczyńskiego Maratonu Rowerowego  jest wyczynem na miarę etapu Tour de France  czy  Giro d’Italia!!! Dumnie, niczym arystokraci prowadziliśmy nasze maszyny z węgla i aluminium na linię startu. W powietrzu unosił się … testosteron…

Oj, coś mi się wydaje, że niedługo nastąpi w kraju wysyp samozwańczych ekspertów od dwóch kółek. Tych co to na przykład taktyki układają lepiej niż szefowie grup ;). W pierwszej kraksie uczestniczyło co najmniej kilkudziesięciu kolarzy, a plątanina zawodników i rowerów zajęła całą jezdnię.  Musieliśmy omijać ich skacząc z rowerami  przez przydrożny rów.

Jednak prawdziwym westernem okazały się  pogonie za peletonem, a raczej tym co z niego zostawało. Na pewno wygrałam w kategorii najbardziej sapiąca w stawce!  Po sprawdzeniu pulsometru wyszło, że w finałowej fazie sprintu miałam tętno zawałowe na poziomie 198! Wypatrywałam tylko biało – czerwonych koszulek „naszych”.  „Kurcze..” – pomyślałem sobie w pewnej chwili gdy asfalt zaczął zlewać się z trawą – „umrę wpatrując się w polską flagę, jak prawdziwy bohater” .

Również finisz okazał się mocno brutalny…  Ostrzegam – mężczyźni walczący o zwycięstwo z pianą na ustach, będą tratować się w wyścigu – to musi być walka o śmierć i życie. A może taki stosunek powinniśmy mieć do każdego wyzwania, którego się podejmujemy? W każdym razie nasza ekipa piłkarska powinna brać przykład.

Po zawodach krótki sms od Trenera „Gratuluję wygrania wyścigu!”  To wystarczyło… aby zapomnieć o paru drobnych  niedogodnościach ;).

Apogeum nastąpiło tydzień później w Czechach. Mieliśmy zmierzyć się tam na dystansie HalfIronman. Nawet teraz, gdy o tym piszę, oblewa mnie zimny pot…

Tuż przed startem, trzęsąc się z zimna,  patrzyłam w niebo na stalowe, szare chmury i siąpiący z nich deszcz (12st. C). Jezioro było zimne i niespokojne (15,8 st. C). Wizja kąpieli  w lodowatej wodzie była ponad moje siły. Organizatorzy zupełnie nieświadomi swych czynów, chyba upalili się marihuaną, wysyłając nas na ten mróz (z wyścigu, tuż przed startem, wycofało się 150 zawodników). Spojrzałam na Trenera… Nie zanosiło się na ułaskawienie… Deszcz padał i padał…

Kilka godzin wcześniej odstawiłam rzeczy do strefy zmian. Ustawiłam rower obok niewielkich czasowych jednośladów innych zawodniczek. Popatrzyłam na swojego Felcika i pomyślałam „mam nadzieję, że za kilka godzin nie będziesz tkwił tutaj samotnie”. Odkąd pamiętam zawsze panował tutaj  rozgardiasz; ktoś robił zdjęcia, ktoś w ostatniej chwili sprawdzał stan techniczny jednośladu. Tym razem rozmokła łąka przypominała raczej pole ryżowe sprawiając wrażenie opustoszałej.

Cisza przed burzą…Start! Kompletny chaos.

fot. Kasia Sidor

Pierwsze 200 metrów powinno się płynąć bardzo szybko, na granicy możliwości, aby  zająć  sobie dogodną pozycję w jednej z grup.  Ale tym razem musiałam pozwolić im odpłynąć.  Nie mogę oddychać.  „Ja się chyba tutaj utopię, gdzie są łodzie? Pewnie gdzieś tu są…” Człowiek ma prawo panikować. Płynę kraulem ratowniczym. „Czy ja mam wracać do brzegu? Nie, to byłby kompletny blamaż. Jestem w piance, to się przecież nie utopię. Tylko spokojnie. Oddychaj.” Obrót na plecy uratował mnie z opresji, ale skutkował problemem z nawigacją. Nadrobiłam dystansu. Na szczęście wszyscy płynęli trochę wolniej. Jakoś dowlekłam się do strefy zmian i zaliczyłam najdłuższe T1 w mojej krótkiej karierze.

fot. Kasia Sidor

Na rowerze było już zupełnie znośnie. Deszcz lał się strumieniami , wiatr rzucał nami na wszystkie strony, a moja kurtka przeciwdeszczowa przejęła funkcję żagla, co było niezbyt przydatne w jeździe pod wiatr, ale dawało nieoceniony komfort cieplny. Ponadto trasa ze względu na małe, ale ambitne podjazdy wcale nie była taka łatwa. Na pierwszej agrafce śmignął obok mnie znajomo wyglądający ludzki pocisk. Wprawdzie pływanie poszło mi lepiej od chłopaków, ale nadrobienie straty na rowerze nie zajęło im wiele czasu. Gdzieś na 35 km wyprzedził mnie Wojtek, a na 40 Mariusz. Później na drugiej pętli dogonił mnie Krystian. Najwyraźniej chłopaki mieli dobry dzień 😉

Przebrnęłam przez strefę zmian i ruszyłam na trasę maratonu. Deszcz padał bezustannie, ale chyba wszyscy przestali się nim przejmować. Najbardziej Trener, który przez cały wyścig stał w strugach deszczu, obserwując i dopingując nasze zmagania. Mamy szczęście. Trener może wychować skuteczniej niż profesor zwyczajny błyszczący cytatami. Dlatego cudownie, gdy potrafi z nami po minach chodzić i sam nie robi obrażonej miny.

Ostatni etap z przełajową częścią trasy przypominał grzęzawisko .Podczas biegu wyglądaliśmy jak zombie w borowinie. Biedny chłopak przede mną, ugrzązł i zgubił w niej buta. Sama przyjemność!

A po wszystkim… sznurówki nie potrafiłam zawiązać 😉

Jak tak dalej pójdzie, przy tej mocy atrakcji czy dożyję wieku emerytalnego? Bypassy nie są twarzowe. Czy szok może spowodować wypadnie włosów? 😉

Oczywiście nie opuszcza mnie nadzieja na święty spokój, ale czy wszystko muszę mieć od razu? Tyle miesięcy  na to czekam, to jeszcze trochę mogę poczekać. Przecież jestem jeszcze młoda!

 

 

Podziel się:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Twitter
 • Wykop
 • del.icio.us
 • Reddit
 • Tumblr
Ten wpis umieszczono w kategorii Olimpia Łabuz i otagowano jako , . Możesz dodać go do zakładek permalink.Komentarze i odpowiedzi (trackback) zostały zablokowane.

Komentarze (4)

 1. Gosia
  Opublikowano 17 czerwca 2013 at 13:56 | Permalink

  haha super relacja siostra!!! Gratuluje ogromnie! jestes WIELKA!!! 😀

 2. Jerzu
  Opublikowano 9 czerwca 2013 at 18:34 | Permalink

  Fajna relacja.
  Gratulacje!

 3. Dariusz
  Opublikowano 9 czerwca 2013 at 15:51 | Permalink

  Jak się czyta to ciarki biegają i biegają. Macie WIERNEGO KIBICA MOC!!! JEST Z WAMI po bajpasach też 😉

 4. Kryst
  Opublikowano 8 czerwca 2013 at 14:04 | Permalink

  „umrę wpatrując się w polską flagę, jak prawdziwy bohater”
  -myśli tego typu są niesamowite. Co ja bym dał, żeby zebrać wszystkie aforyzmy misternie sklecone w walce o życie. I tak sobie je odtworzyć na TV:)

RADIOWA AKADEMIA TRIATHLONU NA FACEBOOKU
RADIOWĄ AKADEMIĘ TRIATHLONU WSPIERAJĄ
Grupa Triathlonowa GT RAT
Sportslab
Interferie
Olimpius