Rurki z tlenem

Jakiś czas temu z zaprzyjaźnionego sklepu Olimpius.pl otrzymaliśmy pokaźnych rozmiarów paczkę, zawierającą rurki czołowe. Co to za ustrojstwo i do czego służy? A no, posłuchajcie.

Rurka czołowa równi się zdecydowanie od fajki do nurkowania (snorkeling), dzięki odpowiedniemu mocowaniu przebiega wzdłuż nosa i zagina się nad czołem. Dzięki temu rurka nie przeszkadza w pływaniu, nie ściąga w żadną stronę i pozwala na pływanie bez odwracania głowy w celu zaczerpnięcia oddechu. Tyle teorii. A w praktyce… W praktyce, przy pierwszej próbie pływania z fajką opiłem się wody. Za głęboko się zanurzyłem. Potem poszło już z górki. Przy odrobinie skupienia i odpowiedniej pozycji głowy można swobodnie pływać a nawet robić nawroty. Należy jedynie pamiętać, aby przed nawrotem wziąć wdech i, po zrobieniu „kozła”, silnym wydechem oczyścić rurkę z wody. Wtedy pozostaje już tylko skupić się na technice, pozycji w wodzie, pilnowaniu wysokiego łokcia itd. Rurka nie jest jednak cudownym remedum na basenową zadyszkę. Przede wszystkim zmienia się sposób oddychania – ta sama ilość powietrza musi zostać zassana przez otwór wielkości monety, zamiast przez szeroko otwarte usta. Oczywiście jest to rekompensowane przez zwiększoną częstotliwość oddechu, który można wziąć w każdej chwili, niezależnie od ułożenia ramion. Michał zwrócił też uwagę, że objętość rurki dodaje się do tzw. objętości martwej płuc. Jest to ilość powietrza którego nie jesteśmy w stanie pozbyć się podczas wydechu(m.in. z krtani, ust). Powietrze to, przesycone dwutlenkiem węgla, wraca wraz z wdechem do płuc i zabiera miejsce dla powietrza natlenionego.

Mimo wymienionych wad rurka czołowa jest bardzo przydatnym środkiem treningowym, pozwala odseparować cykl oddechowy od cyklu ruchowego, co znacząco ułatwia pracę nad techniką. Myślę, że w nadchodzących miesiącach nie będzie już wielu okazji do używania rurki, ale jesienią z chęcią do niej wrócę.

A na koniec dowód, że na treningach dajemy z siebie wszystko, nawet krwi nie żałujemy 🙂

Podziel się:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Wykop
  • del.icio.us
  • Reddit
  • Tumblr
Ten wpis umieszczono w kategorii Wojciech Górecki i otagowano jako , , , , , . Możesz dodać go do zakładek permalink.Komentarze i odpowiedzi (trackback) zostały zablokowane.
RADIOWA AKADEMIA TRIATHLONU NA FACEBOOKU
RADIOWĄ AKADEMIĘ TRIATHLONU WSPIERAJĄ
Grupa Triathlonowa GT RAT
Sportslab
Interferie
Olimpius