Triathlonista GT RAT zwycięzcą biegu w Karkonoszach

Michał Rajca był najszybszy w 4. edycji Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego. Pochodzący z Głuchołaz zawodnik 53-kilometrową trasę pokonał w świetnym czasie 5:08:55.

Zimowy Ultramaraton Karkonoski, to jeden z trudniejszych biegów w Polsce. Trasa prowadzi od Szklarskiej Poręby przez Polaną Jakuszycką, Halę Szrenicką i Śnieżne Kotły na Śnieżkę. Meta znajduje się na Deptaku w Karpaczu. Łączna suma podbiegów to około 1800 m, łączna suma zbiegów to około 2000 m. Zawodnicy muszą dobiec do mety w limicie czasu 10,5 godziny.

Zwycięzcą czwartej już edycji Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego im. Tomka Kowalskiego został nieoczekiwanie … triathlonista Michał Rajca. Zawodnik GT RAT, który debiutował w tej imprezie, zostawił za plecami całą krajową czołówkę w biegach górskich. Triumfator morderczy dystans pokonał ze świetną średnią około 10 kilometrów na godzinę.

Dla Michała Rajcy był to kolejny triumf w dolnośląskich górach. Niecały rok wcześniej stanął na najwyższym stopniu podium triathlonowego Karkonoszmana.

– Czuję się bardziej triathlonistą niż biegaczem, choć wywodzę się z biegania i na pewno jest to moja najmocniejsza konkurencja jeśli chodzi o triathlon. W szkole średniej trenowałem biegi, głównie długodystansowe. Do biegania na poważnie wróciłem 4 lata temu. Triathlon trenuję dopiero od 1,5 roku. To, że udało mi się wygrać Ultramaraton Karkonoski i pokonać tylu wybitnych specjalistów od biegania takiego dystansu, to dla mnie olbrzymia niespodzianka. Myślę, że równie zaskoczeni są wszyscy ze środowiska biegów ultra, dla których moje nazwisko do tej pory było zupełnie anonimowe. Emocje związane z tym startem wciąż wywołują u mnie uśmiech na twarzy i nadal nie przestaję się zastanawiać, czy to wszystko wydarzyło się naprawdę – mówi Radiu Wrocław Michał Rajca.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY Z MICHAŁEM RAJCĄ:

Drugi na metę Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego wbiegł Miłosz Szcześniewski (Salco Sport Team) z czasem 5:25:53, a trzecie miejsce zajął Piotr Paszyński (UKS Orientuś Łódź) z czasem 5:27:13. W trakcie biegu wycofał m.in. jeden z najlepszych polskich biegaczy górskich Piotr Hercog.

Wśród kobiet najszybsza była Katarzyna Solińska (Cisowianka Team) z czasem 6:20:42, drugie miejsce zajęła Paula Korowaj (Navigatoria) z czasem 6:27:49, a trzecia na metę wbiegła Amelia Ewiak (Orientuś Lódź) z czasem 6:30:08.